logó Kispesti Vass Lajos Általános Iskola
visszaVISSZA   
menüMENÜ   

Gyümölcsök tartósítása

Gyümölcsöket akkor is ehetünk, ha nálunk éppen nem teremnek

Bár a gyümölcsök többsége gyorsan romlik, megfelelő tárolással, tartósítással hosszú ideig ehetők maradnak.

Hűtőház, hűtőszekrény

Az almát például hónapokig tárolhatják hűtőházakban.
A hűtőszekrényben tárolt gyümölcsök is sokkal tovább maradnak ehetők, mint a konyhaasztalra kitett társaik.

Aszalás

A gyümölcsök többsége nagy mennyiségű vizet tartalmaz, és ezért romlik meg olyan gyorsan. Aszalásnál a gyümölcsöket kiszárítják. A kiszárított gyümölcsöket nem teszik tönkre a penészgombák, így sokáig ehetők maradnak.

Mélyhűtött gyümölcsök

A gyümölcsök egy részét leszedés, válogatás, mosás, tisztítás és szárítás után gyors-fagyasztják. Az így készült mirelit gyümölcsöket megvásárolhatjuk az élelmiszer áruházakban. Otthon a mélyhűtőben kell őket tárolni addig, amíg nem akarunk enni belőlük. Kiolvasztás után fogyaszthatók. A kiolvasztott mirelit gyümölcsöket már nem lehet sokáig tárolni.

Gyümölcskonzervek

A gyümölcsök egy részét leszedés, válogatás, mosás, tisztítás és hőkezelés után légmentesen zárt tartóedényekbe, konzervdobozokba teszik. Mivel a konzerves dobozban a gyümölcsöket nem éri levegő, ezért hosszú ideig ehetők maradnak. A bontott konzervdobozban lévő gyümölcsöket már nem lehet sokáig tárolni.

Befőttek

Válogatás, mosás, tisztítás után gyümölcsök házilagos tartósítása hőkezelés és légmentes zárás segítségével történik. A befőtteket erre a célra gyártott, vastag falú, hőálló befőttesüvegekben tárolják.

Lekvár

A lekvár olyan sűrű pép, amely a gyümölcs cukorral történő főzése által jön létre. A cukornak nem csak az édesítésben, hanem a tartósításban is szerepe van. A kész házi lekvárt a felfőzés után lezárt befőttesüvegben „dunszt”-ba teszik, vagyis textíliával körbeveszik, és így hagyják lassan kihűlni.


Ahogy a legtöbb honlap, ez a webhely is használ sütiket a weboldalain.